Jdi na obsah Jdi na menu

BBH Backcountry 2016

27. 7. 2016

Je to už pár hodin, co jsme nastoupili do vlaku v Bruntálu, kde jsme letos přistáli po našem backcountry přeletu Jeseníků a já jsem pořád myšlenkami s partou kamarádů v sedle kola. Zase se to vydařilo. Ale od začátku.

20160721_0453_backcountry2016_001.jpgZačínáme tam, kde jsme skončili před dvěma roky. Tehdy nás rýmečka a počasí vyšplouchlo a my z Ramzové po dvou dnech mířili domů. Takže zde, resp. v Ostružné, kde potkáváme Sonnyho, u kafe ladíme poslední detaily trasy. Začínáme fakt z husta – výjezdem na Šerák. Naštěstí to není takový mordor, jak z mapy vypadá a navíc je na Černavě otevřený bufet. Chata Jiřího na Šeráku také funguje, tak pohoda. Je všední den, turistů není moc, tak riskujeme a stříháme to přes Keprník a Vřesovou studánku na Červenohorské sedlo. Cesta je to parádní, ale zákaz cyklistů je pochopitelný. Snažíme se být slušní a tak místy raději padáme, než bychom ohrozili pěšáky. A to i za cenu zlomených žeber a ulomených sedel!

20160721_1327_backcountry2016_010.jpg

Ze Švýcárny míříme opět zakázanou oblastí k Vysokému vodopádu. Jaká škoda, že je tento trail pro cyklisty tabu. Naštěstí to nikdo neřešil. K vodopádu sbíháme po svých. To fakt na kola není. Odtud pak už jen do Videlského sedla a lehkým stoupáním na Lysý vrch. Zde nás trochu překvapí slušnej slejvák. Naštěstí přístřešek je bytelný a jeho kapacita nám poskytuje dostatek prostoru k noclehu. Hodinová snaha o rozdělání ohně z mokrého dřeva byla úspěšná, takže klobásky nemusíme žvýkat studené.

20160722_1314_backcountry2016_024.jpg

Ráno vyrážíme celkem brzy. Snídáme čerstvě natrhané borůvky a vychutnáváme si dnešní téměř dokonalý profil.  Zastávku na Rejvízu s prohlídkou Mechového jezírka a výborným obědem Na Paloučku si ovšem nemůžeme odpustit. I s přeplněnými bachory vybíháme k Lurdské jeskyni, aby poznávačce bylo učiněno za dost. Pohodovou cestou ještě brzdíme u spadeniny kaple Sv. Marty, následně u kavárny ve Zlatých horách a o chvíli později u Zlatého jezera. Třešničkou na dortu je výšlap na Biskupskou kupu. Má to několik důvodů. Za prvé je zde rozhledna – to je moje slabost. Za druhé je lepší ráno začínat cestou dolů. Za třetí je to jeden z bodů Vrchařské koruny Jesenicka, kterou letos Sonny objíždí. Za další – kiosek má otevřeno od jara do listopadu a ochotný pán má minimálně šest druhů nachlazených škopků. Stačí tedy jen rozdělat oheň a pak upadnout do toho správného spacáku.

20160722_1525_backcountry2016_027.jpg

Z něj se nám ráno tak úplně nechce, ale další porce zábavy čeká. A začíná fakt zhusta. Fajnym trailem přímo po hraniční stezce do Polska. Hraniční stezky mají často svá rizika, že to po nich holt nepůjde. Ale tato je celá jetelná, tak kiláčky ubíhají příjemně. Chybí mi zde trochu ty výhledy do dálek, ale zase se nemusím bát, že kolo hodinu ponesu. Čas jako by se zde zastavil, ale lidi jsou v pohodě a tak pivka roztáčí i v době, kdy se někteří teprve vrací z kostela. Navíc, když za luxusní guláš s obr bramborákama nezaplatíte víc jak osm pětek, tak není, na co si stěžovat.

20160723_0854_backcountry2016_030.jpg

Přes Jindřichov ve Slezsku, rozhlednu na Hraničním vrchu a Město Albrechtice dojíždíme před pátou do Starých Purkartic na Traily Kotel. Jedná se o lyžařský areál, kde pár nadšenců kope několik bajkových lajn. I přesto, že pan majitel již dnes odjel, tak se vrací a ochotně nás několikrát vyváží na vrchol, abychom je mohli pohodlně otestovat. Hotové jsou zatím dvě, každá má cca 700 metrů, takže dole jsme rychleji než náš shuttle. Traily jsou hodně syrové, žádné uhlazené klopenky. Ale o to větší je to zábava. V půl osmé končíme, v retenční nádrži bereme očistu a zasedáme k večeři. Dnes špekáčky měníme za smažák. Lidé jsou tu milí, pivo dobré a trampolína měkčí než jehličí v lese.

20160722_1023_backcountry2016_021.jpg

Až na ten ranní výšlap. No kudla. Na provozní teplotu nás dostává během pár minut. Na kolo sedáme až po pár stech metrech. Dnes nás ale už nečeká nic dlouhého. Jen pár kilometrů šotoliny do Bruntálu. Loučit se nám nechce, ale vidina teplé sprchy a vlastní postele je více než lákavá.

Fajn, teď už jsem voňavý a dobře vyspaný, můžu se teda vrátit zpátky v sedle do lesa?!

 

Náhledy fotografií ze složky BBH Backcountry 2016