Jdi na obsah Jdi na menu

Giant Trance X2 27,5 Night Rider (Michal Jakubík)

7. 11. 2013
Tak přátelé, tady jsou mé dojmy z první vyjížďky na „Zabijákovi trailů“ jak ho vtipně nazval Peťan. Začnu asi posedem, který je překvapivě spíš do XC než endura, zdálo se mi že jsem víc nad předním kolem než jsem zvyklý, z čehož popravdě nejsem moc nadšený, ale to je asi otázka zvyku. Toto sousloví se mi dralo na mysl během vyjížďky mnohokrát a i tady ho budu zřejmě docela často opakovat, takže dále již budu používat jen zkratku OZ. Z kopce dolů se zasunutou sedlovkou to nemusí být až takový problém, ale tam kde musíte šlapat a přitom pracovat s těžištěm se mi zdálo, že jsem moc nad předním kolem, což nebylo úplně ono (OZ).

988341_4844622973997_2082746137_n.jpg

Řídítka jsou široká 730, což se mi zdá poměrně hodně, ale chvíli s tím budu jezdit a uvidí se, říznout je můžu vždycky. Co se týká hmotnosti, tak v krámě navážili 13,5, SPD-čka, pumpička a hlavně teleskopická sedlovka přidali tak půl kila, takže jsem zhruba o kilo těžší než předtím. A teď už do sedla. Musím říct, že to je úplně jiný kolo než to předchozí (Giant Trance X2 z roku 2010). Začíná to již zmiňovaným posedem a pokračuje jízdními vlastnostmi. Zatímco 26 Trance je takovej malej divočák kterýho musíte furt krotit, tohle je daleko rozvážnější a možná subjektivně pomalejší strojovna. Přední kolo je víc vystrčené dopředu, takže když otočíte klandrama, máte pocit že otáčíte plachtou nějaké plachetnice. Je to fakt nezvykle velká plocha, ale to asi časem přejde (OZ).
Druhá věc asi spojená s většíma kolama (a tím pádem i jinou geometrií rámu) je, že má bajk úplně jinak těžiště, takže se na něm zatím cítím dost nejistej. Vzal jsem ho na „Naučnou“ kterou většina z vás dobře zná a ty první dost utažené točky zvládl chlapec celkem v pohodě, jen otáčení tou obří plachtou vepředu mě trochu rušilo (zapomeňte na 29) a taky zmiňované těžiště mě nutilo jet opatrněji než obvykle (když samozřejmě pominu oslizlé kořeny jak mejdlo, hromady mokrého listí kde nevíš co je pod tím a samozřejmě všudypřítomné bahýnko). Dost jsem proklínal svoji nedočkavost, protože nemaje v předu ještě žádný blatníček, sežral jsem bahna opravdu požehnaně (a bůhví čeho ještě), hlavně pak když se to trochu rozjelo, jsem neviděl zhola nic, jelikož mi to všechno lítalo rovnou do ksichtu. I z toho důvodu jsem nic rychlejšího a méně technického nedal, ale mám pocit, že zrovna v tomhle nebude mít Trancík žádný problém a poletí jak vlak.
Do kopce musím říct šplhá docela ochotně, předek se ani ve velké stojce nezvedal a jen je třeba si trochu zvyknout na přední dvojplacku, která při řazení vyžaduje trochu jiné kombinace než na jaké byl člověk zvyklý z klasického trojpřevodníku (OZ) a musím říct, že převody mi ani na jednu stranu dnes nechyběly. Do vzduchu jde o něco hůř než 26-tka a i akcelerace ze zatáček je logicky trochu horší, ale mohlo to být taky podmínkami, za sucha kdo ví...Asi to bude chtít trochu změnit styl jízdy, ještě víc pracovat s těžištěm a trochu si zvyknout na jiný posed a další věci s tím spojené. Jinak samozřejmě všechno funguje bezchybně, bajk řadí, brzdí a točí se zcela nehlučně, výborně maká i vodítko řetězu, uvnitř má 2 kolečka podobně jako na šaltru jen tady jsou vedle sebe a ne nad sebou, pro každý převodník jedno a řetěz nehlučně skáče z jednoho na druhé podle toho, jakou placku zvolíte.

1375043_4849236649336_890244494_n.jpg

Jednu chvíli už mě přestalo bavit se motat po cestě, tak jsem to ohnul rovnou do lesa a vzal to napřímo rovnou dolů přes všechen ten bordel co tam ležel...a ono to přejelo úplně všechno, včetně menších klád a podobných věcí. Asi i díky větším kolům (a 140 zdvihu samo sebou) to má větší světlou výšku a tím pádem i vyšší průjezdnost, takže v tomhle ohledu jsem musel jen uznale povytáhnout obočí. Do budoucna přijdou určitě lepší kola (napřed ale zničím tyhle) a nejspíš i brzdy (v plánu jsou XT kotvy od Shimana), ale musím říct že i tahle levnější Shimano varianta není špatná a řekl bych že funguje zhruba stejně jako mé předchozí Avidy5. Fox pracuje standardně spolehlivě, polknul úplně všechno co se mu postavilo do cesty, jen si ještě budu muset pohrát trochu s tlakem. Sedlo se mi z počátku zdálo tvrdé a nutilo mě poposedávat, ale pak už jsem o něm nevěděl, takže asi dobrý, gripy už tradičně příjemný.
Závěrem musím říct, že rozdíl mezi 26 a 27.5 je z mého pohledu opravdu velký (o 29 ani nemluvě). Neříkám že je to horší nebo lepší kolo, jenom že se chová výrazně jinak než jak jsem byl zvyklý. Už jsem měl pod sebou stroje, které mi padly do ruky okamžitě a jejichž pilotáž byla naprostým požitkem hned napoprvé, což o tomhle bajku říct nemůžu, ale dlužno přiznat, že to byly všechno 26-tky. 27.5 je úplně jiný stroj, na který si budu zvykat asi delší dobu, zatím mám dojem, že kolo řídí mě a ne naopak. 
 

Náhledy fotografií ze složky Giant Trance X2 27,5 Night Rider