Jdi na obsah Jdi na menu

Světla na noční ježdění

30. 4. 2014

Během dvou týdnů jsem měl možnost vyzkoušet tři druhy osvětlení na noční ježdění.

 

Po dlouhé době jsem vytáhl variantu dvou světel - jedno na řídítka, druhé na helmu, která jsem před pár lety koupil z Dealextremu (první zkušenost zde). Ruku na srdce, s tímto už se fakt nedá jezdit. Pokud to s nočním ježděním myslíte trochu vážně, tak tato verianta nestačí. Proč? Úzký kužel světla z hlavové lampy je nedostačující a druhá lapma na řídítka se v terénu chvěje tak, že jsem měl pocit jako při zapnutém stroboskopu. Nemluvě o tom, že se mi jednou sama vypla. V té chvíli jsem byl rád za druhou, byť slabší na helmě.

 

Proto jsem časem pořídil jedno světlo s externí baterií (podobné tomuto). To už je iné kafe. Zátěž na krční páteř je menší, svítí širším kuželem, takže opravdu stačí jen toto. Výdrž baterie je dostačující. Minimálně 3 hodiny (nikdy jsem nedošel na konec), což na noční výšlap nedaleko domova jistě stačí. Jen je třeba baterii více šetřit. Využívat slabšího módu, který stejně na 90% trasy stačí. Baterii mám hozenou (díky prodlužovacímu drátu) v kemlíku, tak je více v teple a schovaná před případným deštěm. Baterie netrpí samovybíjecím komplexem, takže stačí po vyjížďce dobít a máte jistotu, že za tři týdny můžete s plnou kapacitou v pohodě opět vyjet. S klidným svědomím mohu o tomto světle říci: "za málo peněz hodně muziky".

 

davca.jpg

 

Ovšem až do tohoto pondělí, kdy jsem pro kamaráda v Punkbike Store koupil SolarStorm X2 a jel ho hned prubnout. A to jsem sakra neměl dělat. Svítivost je úplně někde jinde. I na nejslabší mód se dá v pohodě jezdit. Zmizela zbytečná funkce stroboskopu a podle mne by dva módy svícení stačily. Škoda jen, že při přepínání mezi silnějším a slabším dojde ke zhasnutí. Ale jinak je to pecka. Najeli jsme společně dvacet kiláčků okolo Velké Baby a jen těžko jsem se loučili. S takovým světlem se jistě vaše noční vyjížďky protáhnou, tak si raději vemte ještě jedno záchranné "dojezdové" světlo. Dna baterie jsem ani po hodině a půl jízdy (často v plném režimu) rozhodně nedosáhl.

 

Dan

 

Náhledy fotografií ze složky Noční /Dan/